Plav se nalazi na sjeveroistoku Crne Gore, na 950 nadmorske visine, okružen gorostasnim i krševitim planinskim vijencem Prokletija. Ove naizgled surove, ali plemenite planine karakterišu brojni strmi vrhovi alpskih visina, sa dugim cirkovima i dubokim škarpama, te sa brojnim pašnjacima i prašumama, sa čijih se strmih strana rađaju lednička jezera, bistre rijeke, rječice, vrela i potoci. U sastavu opštine Plav nalazi se: varošica Murina.
U podnožju planine Visitora se nalazi i najveći dragulj opštine Plav, Plavsko jezero, najveće ledničko jezero u Crnoj Gori. Plavsko jezero ima oblik elipse,dužina jezera iznosi 2 km a širina 1 km. površine od 2 km2 ,sa prosječnom dubinom od 3 metra,a najvećom 9 metara i leži na 907 metara nadmorske visine.
Bistru i hladnu vodu Plavsko jezero dobija od rijeke Ljuče, dužine 16 km, koja se uliva u njega, a nastaje od rijeka Vruje i Grnčara. Rijeka Vruja, koju čine Alipašini izvori i rječica Grlja, predstavlja najveće prirodno mrestilište pastrmke "blatnjače" - endemične vrste i potočne pastrmke. Na izlazu jezera se rađa Lim koji hidrografski predstavlja najznačajniju crnogorsku rijeku. Postoji i veliki broj divljih rječica i potoka.
Ovdje se ispunjavaju snovi i želje svakog ribolovca, bilo kojom tehnikom da želi da peca. Može birati da li želi žestoku borbu sa trofejnim mladicama, štukama ili endemičnom pastrmkom "blatnjačom", nadmetanje sa lukavim lipljenom, nepredvidljivom potočnom pastrmkom, pipljivim skobaljem ili plašljivim klenom.
U vodama plavske opštine ribe dostižu genetske maksimume. Tako recimo mladice su lovljene od 41 kg,lipljeni od 2,5 kg, pastrmke blatnjače mogu biti teške i do 10 kg, ali se najčešće love od 3 do 6 kg, Mladice i štuke se nalaze u lovostaju pa se svaka ulovljena Mladica i štuka vraća u jezero . Nekada su lovljene štuke teške i do 20 kg. Skobalja ima preko 2 kg, klena i do 6 kg. Manić ("derać") dostiže takođe maksimum do 5 kg.
Plavsko jezero sa svojom pritokom Ljučom i otokom Limom koji se uliva u Drinu predstavlja jednu savršenu sliku ljubitelja raznih sportova na vodi (plivanje, jedriličarstvo, kajakaštvo, splavarenje).
Zahvaljujuci Sportko Ribolovnom Klubu ,,Plavsko jezero,,
poslednjih godina se mnogo uradilo na obnavljanju ribljeg fonda i zaštiti samog jezera, ali i na razvijanju sportskog duha kod samih ribolovaca, a planovi su da ovaj region postane najpoznatija mušicarska oaza i van granica Crne Gore.